ANALİZ: ABD istihdam verileri altını düşürdü doları yükseltti!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 6 Ekim Cum günü açıklanan verilere göre, Eylül ayında ülkede tarım dışı istihdam beklentileri ikiye katladı. Analistlerin beklentisi istihdamda 170 bin kişi artış olacağı yönündeydi fakat gerçekleşen artış 336 bin oldu. Ayrıca, Ağustos ve Temmuz aylarına ait istihdam verileri de revize edilerek yukarı yönlü güncellendi. İşsizlik oranı ise yüzde 3,8 seviyesinde kaldı ve piyasa beklentisinin biraz üzerinde gerçekleşti.

DOLAR YÜKSELDİ!

Açıklanan ABD tarım dışı istihdam verileri Federal Rezerv’in (Fed) faizleri artırma ihtimali üzerindeki endişeleri yükseltti. Dolar, uluslararası piyasalarda tüm yatırım araçlarına karşı değer kazanmaya devam ediyor. Dolar endeksi, beklentilerin üzerinde gelen istihdam verilerinin etkisiyle yükselişe geçerek 107 puan seviyesine geldi.

ALTIN DÜŞTÜ!

Altın fiyatları ise bu verilerin açıklanmasının ardından sert bir düşüş yaşadı. Ons altın, dolar endeksindeki kısmi yükselişle birlikte 1812 dolar seviyesine geriledi. Gram altın ise gün içinde en yüksek 1628 TL’yi gördükten sonra 1620 seviyesinde dengeledi ve ons altındaki sert düşüşün etkisiyle 1608 TL’ye indi.

Piyasalarda tüm dikkatler Fed’in faiz politikalarına ve ekonomik görünüme çevrilmiş durumda. Paraanaliz.com’un yaptığı araştırmaya göre Fed’in önümüzdeki dönemdeki alacağı kararlar, dolar ve altın fiyatları üzerinde belirleyici olacağı tahmin ediliyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir