Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5 senedir fetret devri yaşayan belediyeleri gerçek belediyecilikle yeniden buluşturacağız

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulunuyor.

Yerel seçimlerde muhalefetin yönettiği belediyeleri kazanmak istediklerini söyleyen Erdoğan, “Yaklaşık 5 senedir bir fetret devri yaşayan muhalefetin yönetimindeki belediyeleri inşallah merkezinde hizmet, eser ve yatırımın olduğu gerçek belediyecilikle yeniden buluşturacağız” dedi.

Suriye’de yeni askeri harekatlar yapılacağını belirten Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyinde teröristlerden temizlediğimiz bölgelerde huzur ve güven iklimi hakim. Tel Rıfat başta olmak üzere teröristlerin kümelendiği, sınırlarımıza yakın alanları da eninde sonunda güvenli hale getireceğiz. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde bir terör yapılanmasına izin vermeyeceğiz. Bir gece ansızın gelerek bu senaryoları yırtıp atmaktan çekinmeyiz” diye konuştu.

“İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine giderek daha fazla maruz kalıyoruz” diyen Erdoğan, “Akdeniz çanağında yer alan Türkiye aynı coğrafyayı paylaştığı diğer ülkelerle birlikte iklim krizini en çok hisseden ve mağdur olan devletlerin başında gelmektedir. İklim değişikliğinden bahsederken, şu noktanın asla gözden kaçırılmaması gerekiyor. 8 milyar insanın hayatını etkileyen krizin müsebbipleri gelişmiş, batılı, gelişmiş, müreffeh ülkelerdir” ifadelerini kullandı.

Enflasyonu düşürmek için adımlar attıklarını söyleyen Erdoğan, “Enflasyonu yavaş yavaş kontrol altına alıyoruz. Hiçbir ekonomik, mantıki ve ahlaki temeli olmayan fiyatlandırma davranışları, yerini rasyonel fiyatlamalara bırakmaya başladı. Salgın ve küresel krizlerle sarsılan makro finansal istikrarı güçlendirecek adımları kararlılıkla atıyoruz. Üretim, istihdam, ihracat ve büyüme tarafındaki tablo yeni rekorlarla sürüyor. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 oranında büyüyerek, OECD ülkeleri arasında en iyi performansı gösteren ülke olduk. Böylece 13 çeyrektir süren büyüme trendimizi 14’e çıkardık. Kaliteli ve sürdürebilir büyüme hedefimizden en küçük sapma yoktur” dedi.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir