Diyarbakır Lice’de dün başlayan yangın devam ediyor

Evrim Deniz

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kutlu ve Kabakaya köylerinde dün sabah saatlerinde başlayan yangın, bu sabah söndürüldü. Ancak yangın yetersiz müdahale nedeniyle tepelerde devam ediyor.

Köy halkının müdahale etmeye çalıştığı yangın yerleşim yerlerine yaklaştı. Yangına yeterli müdahale edilmemesine tepki gösteren Mezopotamya Ekoloji Hareketi üyeleri, Yeşil Sol Parti milletvekilleri ile Emek ve Demokrasi platformu bileşenlerinin oluşturduğu heyetle, yangının devam ettiği bölgeye gitti. Kutlu köyüne giden heyet, köylülerle bir araya gelerek yangınla daha etkin mücadele etmenin imkanları üzerine konuştu.

TEPELERDE YANGIN DEVAM EDİYOR

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Cupolo Akça, artan küresel ısınma nedeniyle dünyanın her yerinde artan yangınlar gördüklerini söyledi.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Cupolo Akça

Bölgede meydana gelen yangınları da değerlendiren Akça, “Yangınlar ya hava saldırıları ya da bombardıman sırasında çıkartılıyor. Doğal olarak çıkan yangınlarda ise ya müdahale edilmiyor ya da müdahale geç yapılıyor. Bütün bu yangınları birlikte ele aldığımızda devletlerin küresel ısınmaya ve iklim krizine karşı bir önlem alamadığı ortada. Şu an Lice’nin Bamitnî (Kutlu) köyündeyiz. Yangın yer yer söndürülmüş ama tepelerde yangın devam ediyor. Ve bu yangın kendi haline bırakılmış görünüyor. Diyarbakır’dan Lice’ye gelene kadar yol boyunca ne müdahale ekibi gördük ne itfaiye. Buralarda yaşayan insanlar var, evler var ama herhangi bir önlem alınmamış. Devlet burada köylülerin durumunu Allah’a bırakmış görünüyor. Bizler Yeşil Sol Parti milletvekilleri olarak durumu takip edeceğiz” diye konuştu.

Naif Yaylık

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Köyde yaşayan ve yangına müdahale etmeye çalışan Naif Yaylık, yangını dün fark ettiklerini belirterek, “Arabalara bindik müdahale etmek için fakat biz varana kadar yangın rüzgarın da etkisiyle epey yayılmıştı. Biz kendi çabamızla söndürmeye çalışsak da gücümüz yetmedi. İki evde dahil epey bir alan yandı. Yangın şu an tepelerde yer yer devam ediyor. İtfaiye dün geç gelip bir iki yere müdahale edip gitti. Şu an tepelerdeki yangın her an buralara gelebilir. Can güvenliğimiz yok. Onlarca hayvanımız var ve nereye gidebiliriz bilmiyoruz” dedi.

Heyetin Lice’de meydana gelen yangınla ilgili görüşmeleri devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir