Gram altında yüzde 2’lik yükseliş

Gram altın, perşembe günü dolar kurundaki gerileme nedeniyle yüzde 7’e yakın düşmesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri alıyor.

Gram altın (spot) yüzde 1,96’lık günlük yükselişle 1615 liradan işlem görüyor. Perşembe gününü 1584 liradan tamamlayan gram, sabah saatlerinde en düşük 1576, en yüksek 1616 lirayı gördü.

Çeyrek altın 2642 lira seviyesinden satılıyor. Çeyrek, haftanın dördüncü gününü 2590 liradan tamamlamıştı.

Yarım altın 86 liralık günlük değerlenme ile 5267 lira seviyesinde bulunuyor.

Önceki kapanışı 10331 lira olan cumhuriyet altını, 10516 liradan fiyatlanıyor.

Ons altın ise 2 dolarlık düşüşle 1914 dolar seviyesinde.

Küresel gündem

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin dün verdiği karışık mesajların ardından negatif bir seyir izlerken, bugün gözler, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda konuşacak Fed Başkanı Jerome Powell’a çevrildi.

Küresel piyasalarda ABD ve Çin kaynaklı endişeler, varlık fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor.

Dün açıklamalarda bulunan Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin farklı düşünceleri olduğu dikkati çekerken, Çin’de hükümetin piyasayı destekleyici söylemleri de satış baskısını yumuşatmada etkili olamadı.

Gelecek yıl enflasyon düşerse faiz oranlarını azaltabileceklerini aktaran Harker, enflasyon daha hızlı düşerse faiz oranlarının daha erken indirilebileceğini ifade etti.

Buna karşın Boston Fed Başkanı Susan Collins ise Fed’in yapacak daha çok işi olduğunu, sabırlı ve kararlı olması gerektiğini vurgulayarak, daha fazla faiz artışının mümkün olduğunu dile getirdi.

Analistler, bugün Powell’ın yapacağı açıklamaların gelecek dönem politikalara yönelik ipuçları vermesinin beklendiğini ifade ederek, konuşmadan alınan mesajların piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler varlık fiyatlamalarını zorlaştırırken, dayanıklı mal siparişleri yüzde 5,2 gerileyerek beklentilerden fazla azaldı. Buna karşın haftalık işsizlik maaşı başvuruları, 230 binle öngörülerden daha düşük bir seviyede gerçekleşti.

Analistler, istihdam piyasasının hala sıkı olmasının Fed’in politika alanını daralttığını belirterek, buna karşın özellikle konut piyasasındaki yavaşlamanın yakından takip edildiğini bildirdi.

Dün tahvil piyasalarında iki günlük alıcılı eğilimin ardından satış baskısı tekrar öne çıkarken, altının ons fiyatı 1.913 dolarda dengelendi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 1,08, S&P 500 endeksi yüzde 1,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 azalış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Avrupa

Avrupa borsalarında dün İngiltere hariç satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın Jackson Hole’de yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, ECB’nin gelecek dönem politikalarına yönelik öngörülerin resesyon ve enflasyon ikilemiyle gittikçe belirsizleştiğini ifade ederek, Lagarde’ın mesajlarının Avrupa borsaları için yön tayin edici olabileceğini söyledi.

Bir süredir resesyon riskinin yükseldiği bölgede bugün Almanya’da açıklanan verilere göre, GSYH, yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel yıllık bazda yüzde 0,6 daraldı.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18 yükselirken, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,57, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,68 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne düşüşle başladı.

Asya

Asya piyasalarında Çin kaynaklı belirsizlikler varlığını sürdürmeye devam ederken, Powell’ın mesajları öncesi bölgede risk iştahının düşük seyrettiği görülüyor.

Çin’de hükümetin destekleyici adımları atacağını belirtmesine karşın piyasalarda satış baskısı azalmazken, Japonya’da enflasyonun yeniden gerileme eğilimine girmesi bölgede resesyon riskini artırdı.

Buna göre, Japonya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta yüzde 2,9 artarak beklentilerin altında kaldı.

Analistler, bölgede ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin günden güne güçlenmesinin pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti.

Yurt içi

Yurt içinde dün dalgalı hareket eden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,45 değer kaybıyla günü 7.491,94 puandan tamamlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 750 baz puanla beklentilerin üzerinde artırarak yüzde 25’e çıkardı.

TCMB duyurusunda, söz konusu karara gerekçe olarak, yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmesi gösterildi.

Analistler, söz konusu kararın seçim sonrası oluşturulan yeni ekonomi yönetimiyle birlikte uygulanmaya başlanan politikaların devamı niteliğinde olduğunu aktararak, faiz kararının, TCMB’nin enflasyonla mücadelede ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Söz konusu kararla birlikte dolar/TL, dün 25,2784’le 26 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi test etmesinin ardından günü önceki kapanışın yüzde 5,2 altında 25,7874’ten tamamladı. Parite, bugün bankalararası piyasanın açılışında 25,9840 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bugün Powell ve Lagarde’ın açıklamalarının yanı sıra yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi, yurt dışında ise Almanya’da iş dünyası güven endeksleri ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.400 ve 7.250 seviyelerinin destek, 7.550 ve 7.800 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Günün veri akışı

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ağustos ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi

11.00 Almanya, ağustos ayı Ifo iş dünyası güven endeksi

17.00 ABD, ağustos ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

17.05 ABD, Fed Başkanı Powell’ın konuşması

22.00 Avro Bölgesi, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir