Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle Tel Aviv’deki diplomatlarını geri çağırdı

Güney Afrika Cumhuriyeti hükümeti, ateşkes çağrılarını kabul etmeyerek sivil halka yönelik saldırılarını sürdürmesi üzerine İsrail’deki tüm diplomatlarını istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim ve Teknoloji Bakanı Khumbudzo Ntshavheni, basına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki okulları ve hastaneleri bombalamasının ve insani geçitleri kapatmasının Güney Afrika hükümetinde hayal kırıklığı yarattığı belirtildi.

“İSRAİL’İN GÜNEY AFRİKA BÜYÜKELÇİSİNİN KONUMU ARTIK SAVUNULAMAZ HALE GELİYOR”

Ntshavheni, “Güney Afrika hükümeti Tel Aviv’deki tüm diplomatlarını istişarede bulunmak üzere geri çekme kararı aldı.” ifadesini kullandı. Hükümetin ayrıca İsrail’in Pretorya Büyükelçisi Eliav Belotsercovsky’nin “İsrail’in zulmüne ve soykırımına karşı çıkanlar hakkındaki aşağılayıcı sözlerinden” duyduğu rahatsızlığa da dikkati çeken Ntshavheni, “İsrail’in Güney Afrika Büyükelçisinin konumu artık savunulamaz hale geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“KENDİSİ ÜLKEMİZDE MİSAFİR GİBİ DAVRANMAK ZORUNDADIR”

Bakan Ntshavheni, Büyükelçi Belotsercovsky’nin davranışlarına karşı diplomatik zorluklar ve protokoller kapsamında gerekli önlemler alınması için talimat verdiğini vurgulayarak, “Kendisi ülkemizde misafirdir, misafir gibi davranmak zorundadır.” açıklamasını yaptı.

2018’DE BÜYÜKELÇİYİ GERİ ÇEKMİŞTİ

Güney Afrika, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla, 2018’de de Tel Aviv’deki Büyükelçisini süresiz olarak geri çekmişti. O tarihten beri Güney Afrika’nın İsrail’de yalnızca bir irtibat ofisi bulunuyor.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir