İmar affının reklam yüzü Kaçan, sessizliğini seccadeyle bozdu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği dayanıksız yapılar da, iktidarın 2019 yılında çıkardığı ‘imar affı’ndan nasibini aldı. O dönem reklam filimleriyle cazip hale getirilen imar affı ile ilgili başrolde oynayan Hasan Kaçan ise, 6 Şubat’taki deprem felaketinden sonra sessizliğe bürünmüştü.

Ancak, imar affı reklamı eleştirileri için bir açıklama yapmayan Kaçan, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir seccade üzerinde durduğu fotoğrafı kaçırmadı.

Kaçan, sosyal medya hesabı Twitter’dan gece yaptığı paylaşımında, “Düşman olsa bu hakareti yapmaz. Bu hakaret kabul edilemez” dedi.

Hasan Kaçan hesabından şunları kaydetti:

“Ey Müslüman… O, üstüne pabuçlarla basılan seccade sensin… Senin kutsalın, bütün değerlerin… Anan, baban, deden, ninen, eşin, evlatların… Senin geçmişin ve geleceğindir çamurlu pabuçlarla hoyratça çiğnenen. Düşman olsa bu hakareti yapmaz. Bu hakaret kabul edilemez.”

Velev ki ‘bilmeden’ basılmış olsun. Kendi milletinin kutsalını bilmemek daha da fenadır. Bilmek ve olağanüstü hassas olmak zorundasın. Başka inanç biçimlerine gösterdiğin hassasiyetin yüz katını göstermek zorundasın.

Bu fotoğraf yıllar ve yıllar boyu bu aziz millete zulmeden, camilerini ahır yapan, ezanını yasaklayan, kutsallarının üstünde tepinen, inancının düşmanı olan zihniyetin günümüzdeki tezahürüdür.”

Kaçan’ın bu geri dönüşüne sosyal medya kullanıcıları da yoğun tepki gösterdi. CHP Milletvekili Gürsel Tekin de Kaçan’a yönelik sosyal medya hesabından şu eleştiriyi getirdi:

“O imar affı reklamlarında oynayıp milleti tabutunda yaşamaya mahkum eden zata bu fotoğrafı gösterin. Çocuklarımızın cesedine basıp, ellerinde kanla cüzdanlarını doldurdular. Bu milletin bu vampirlerden öğreneceği bir ahlak yok. Sizde kul hakkı var, hesap vereceksiniz.”

İmar affını çıkartanlar, afetten sonra Mehmetçiği kışlada tutanlar, halk soğukta sokakta beklerken çadır satanlar, günlerce gıda – su yardımı yapamayanlar, 2 ay geçmesine rağmen konteyner kuramayanlar, eli kanlı hırsızlar, yalancılar, siz hesap vereceksiniz. Hiç tepinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir