Korkutan uydu görüntüleri: Kuzey Kore’de nükleer hareketlilik

Yeni yayınlanan uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin nükleer tesisinde faaliyetleri hızla artırdığını ortaya koydu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen hafta ülkesinin gücünü pekiştirecek nükleer silah imalatı için uygun nükleer malzeme üretiminin artırılması çağrısında bulunmuştu.

Son bir yılda onlarca füze denemesi gerçekleştiren ve art arda balistik füze fırlatarak endişe yaratan Kuzey Kore’den gelen son görüntüler korkuyu artırdı.

Kuzey Kore medyası, geçen hafta Kim’in nükleer savaş başlıklarını incelediği görüntüleri yayınlamıştı.

Washington merkezli 38 North şirketi, yayınladığı uydu görüntülerinin 3 ve 17 Mart tarihlerine ait olduğunu açıkladı. Görüntülere göre Kuzey Kore’nin Yongbyon bölgesindeki nükleer tesiste bir reaktörün yapım aşamasında sona geldiği ve yakında faaliyete geçeceği belirtildi.

Görüntülerde su reaktöründeki su seviyesinin giderek artması, faaliyete geçen bir uranyum zenginleştirme reaktörü çevresinde de inşaat çalışmalarının sürmesi dikkat çekti. Görüntülerle beraber yayınlanan raporda, Kim’in nükleer malzeme üretiminin artırılması talimatının ardından ülkenin ana nükleer kompleksinde büyük hareketlilik olduğu ifade edildi.

FÜZE YAĞDIRDI

Güney Kore ve ABD, uzun süredir Kuzey Kore’nin büyük bir nükleer deneme gerçekleştirebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Güney Kore ile ABD’nin 14 Mart’ta başlayan ortak askeri tatbikatına sert tepki gösteren Kuzey Kore, füze denemelerini daha da artıracağını duyurmuştu. Kuzey Kore’nin 19 Mart’ta da balistik füze denemesi yaptığı bildirilmişti.

Kuzey Kore, geçen sene uluslararası yaptırımlara rağmen 90’dan fazla kıtalar arası balistik füze fırlatarak 1 yılda ateşlediği en yüksek füze sayısına ulaşmıştı. Pyongyang yönetimi, bu yılın başından bu yana da 20’yi aşkın füze denemesi yaptı. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir