Rusya, Estonya Başbakanı’nı ‘arananlar’ listesine aldı

Rusya polisi, Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Devlet Bakanı Taimar Peterkop ve Kültür Bakanı Simonas Kairys’i ‘arananlar’ listesine aldı. Üç ismin Rusya İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanındaki ilgili listeye eklendiği ifade edilirken, veri tabanında Estonyalı devlet yetkililerinin hangi suç ya da suçlardan arandığı hakkında bilgi verilmedi.

Rusya’nın TASS devlet haber ajansı, bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Kallas, Peterkop ve Kairys’in ‘Sovyet askerlerinin anıtlarını yok etmek’ ile suçlandığını aktardı.

‘RUSYA, ASKERİ GÜÇLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARMAYI PLANLIYOR’

Rusya’nın üç Estonyalı devlet yetkilisini ‘arananlar’ listesine alması, Estonya Dış İstihbarat Servisi Genel Direktörü Kaupo Rosin’in Rusya’ya ilişkin iddialarının ardından yaşandı. Rosin, 13 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada, iki yıla yakın süredir Ukrayna ile savaşın sürdüğü Rusya’nın ‘gelecek 10 yıl içinde Batı ile askeri bir çatışmaya hazırlandığını, bunun silahlı kuvvetlerin karşı hazırlığı ile engellenebileceğini’ savundu.

Rosin, söz konusu değerlendirmenin Rusya’nın NATO üyeleri ile sınırlarındaki askeri güçlerinin sayısını iki katına çıkarmayı planladığı bilgisine dayandığını söyledi. İstihbarat şefinin açıklamasında, Rusya’nın Finlandiya, Estonya, Litvanya ve Letonya sınırındaki birliklerinin sayısını iki katına çıkarma planı yaptığı iddia edildi.

‘HAZIRLIKSIZ OLURSAK OLASILIK ÇOK DAHA YÜKSEK OLACAKTIR’

Estonya’da ulusal güvenlik tehditlerine ilişkin hazırlanan raporun sunumunda konuşan Kaupo Rosin, Rusya tarafından yapılacak askeri bir saldırının kısa vadede çok olası olmadığına işaret ederek bunun kısmen Rusya’nın güçlerini Ukrayna’da tutması gerekmesinden kaynaklandığı söyledi. İstihbarat şefi, Rusya’daki askeri birliklerin Avrupa’daki askeri birlikler ile eş düzeyde olması halinde bunun olası olmamayı sürdüreceğini söyledi. Rosin, açıklamasında, “Eğer hazırlıksız olmazsak (Rus askeri saldırı) olasılığı herhangi bir hazırlık olmazsa çok daha yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir