TikTok İçin Tedbir Çağrısı: “Gece Açılan Kontrolsüz Yayınlar Var”

Son günlerde canlı yayında kazanılan absürt paralarla dikkat çeken TikTok için tedbir alınması çağrısı geldi. SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, özellikle gece saatlerinde açılan kontrolsüz canlı yayınlarla ilgili uyarıda bulundu.

TikTok’da açılan canlı yayınlarda gönderilen hediyeler sayesinde yüksek paralara kazanmak mümkün.

Son olarak ‘sanal pavyon’ olarak tanımlanan canlı yayında bir kadının bir gecede 167 bin lira kazandığı iddia edilmişti.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Türkiye’de 30 milyon kullanıcı olan TikTok için tedbir alınması çağrısında bulundu.

“Çin menşeli TikTok adlı sosyal medya platformu, özellikle son beş yılda ülkemizde çok artan bir frekansa sahip oldu. Neredeyse 21 saat ayda, Türk insanı TikTok kullanmakta.”

“Yaklaşık 86 milyonun 30 milyonu da TikTok kullanmakta ve baktığımız zaman TikTok kullanıcılarının çok büyük oranının 18-24 yaş grubunda olduğu ve çok farklı, değişik, absürt, sıra dışı toplum ahlak ve değerlerinin çok dışında videoları paylaştığını da görmekteyiz.”

“Çin’deki adı ByteDance olan bu uygulama tüm dünyada şu anda büyük bir tepki çekmekte ve özellikle hediye verilmesi, para verilmesi ve gece kontrolsüz açılan canlı yayınlarda da istenmeyen birçok davranışlar görülmekte.”

“Çünkü Tiktok üzerinden para kazanma, onaylanma, önde olma, süreç içerisinde kendini gösterme gibi motivasyonlardan ötürü insanlar çok farklı, değişik videolar çekmekte. Geçen yıllarda da video çekerken ölen çocukları da, gençleri de hatırladığımızda, bu konuda tedbir alınması gerekmektedir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir