Tohum avcısı

Mehmet Ali Özsoy, 2015 yılında Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı’na seçildikten sonra, Türkiye’nin çeşitli illerinde köy köy dolaşarak tohum toplamaya başladı. Topladığı tohumları, oda bünyesindeki 100 metrekarelik bahçede dikmeye başladı. Yetiştirdiği tohum ve fidanların büyük kısmını yöre sakinlerine dağıtan Özsoy, üretimine kiraladığı okul bahçelerinde ekim yaparak devam etti.

Daha çok tohum ve fidan üretmek için işe koyulan Özsoy, Fındıklı Belediyesi ile imzaladığı protokolle Ziraat Odası’na tahsis edilen 25 bin metrekarelik alanda tohum üretimini sürdürüyor. Ürettiği fide ve tohumların büyük kısmını halka ücretsiz dağıtan Özsoy, bir kısım tohum ve fideyi de odasının ihtiyaçlarını karşılamak için satışa sunuyor.

“GELENEĞİMİZİ GELECEĞİMİZE TAŞIYACAĞIZ”

Özsoy, yaptığı açıklamada “Geleneğimizi geleceğimize taşıyacağız” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, “Birçok bölgeye yayılarak, oralardan tohumlar topladık. Her yıl ısrarla hedefimizi büyüttük. 500 bin tohum hedefimizi 1 milyon, 2 milyon, 5 milyon derken 8,5 milyon tohum elde ettik. Fidan üretimi zor olduğu için her yıl başaramadık ama 230 bin fide üreterek, bunları halkımızla buluşturduk” dedi.

Özsoy, üretilen tohumların bir kısmının Türkiye’nin her tarafına, bir kısmının da Azerbaycan’a gönderildiğini belirterek, “Fındıklı gibi küçük bir Ziraat Odası’ndan Türkiye’nin her tarafına fidan ve tohum ile ulaştık ama yurt dışında bir Türk çeşidi ile üretim yapılmasını sağlamamız çok keyifli bir şey” diye konuştu.

Özsoy, hedeflerinin çıtayı sürekli yukarı taşımak, üretim alanlarını büyütmek ve geleceğe yatırım yapmak olduğunu söyledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir