Tunus muhalefeti “Şehitler Günü” etkinliğinde iktidarı protesto etti

Tunus’taki muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi, 9 Nisan 1938’de Fransa’ya karşı savaşırken hayatını kaybedenlerin anıldığı “9 Nisan Şehitler Günü” kapsamında hükümet karşıtı eylem düzenledi.

Başkent Tunus’un merkezindeki Habib Burgiba Caddesi’nde düzenlenen gösteriye yüzlerce aktivist katıldı.

Tunus bayrakları ve şehitlerin fotoğraflarını taşıyan göstericiler, 11 Şubat’tan bu yana siyaset, medya ve iş dünyasından öne çıkan isimlerin tutuklanmasını protesto etti.

Gösteride konuşan Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Necib eş-Şabi, muhalefete, iktidara karşı mücadelede birleşme ve beraber hareket etme çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Kays Said’in yaptığı açıklamalar ile yurt dışından gelebilecek mali yardımların önünü kestiğini savunan Şabi, “Tunus’un siyasi ve ekonomik krizi aşmasının tek yolu ulusal diyalogdur. Ulusal diyalog da muhalefet güçlerinin bir araya gelmesi ve ortak hareket etmesiyle mümkündür.” dedi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin Siyasi Danışmanı Riyad eş-Şuaybi ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Darbeyle gelen iktidarın tutukladığı aktivistlerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Darbeye karşı muhalefet güçlerinin ortak mücadele etmesi için burada hep beraber gösteri düzenliyoruz. Mücadelemiz, krizler sona erene, taleplerimiz karşılanana ve kazanılmış haklarımız iade edilene kadar devam edecek.”

Tunus’taki “siyasi tutuklamalar”

Tunus’ta 11 Şubat itibarıyla siyasiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş insanlarını kapsayan gözaltı dalgası başlatıldı.

Gözaltılar “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçlamasıyla Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam et-Turki ve iş insanı Kemal Latif ile başladı. Söz konusu üç kişi, sorgularının ardından tutuklandı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındıktan bir süre sonra tutuklu yargılanacaklarını duyurdu.

Nahda lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta gözaltına alınan eski Ofis Müdürü Fethi Kemmun’un da 24 Şubat’ta “kara para aklama” suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Tutuklananlar arasına şubat sonunda Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabi, Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden Anayasa Profesörü Cevher bin Mübarek, siyasi aktivist Şeyma İssa ve eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de katıldı.

Son olarak Nahda Hareketi yöneticilerinden El-Habib el-Luz, “Tunuslu gençlerin çatışma bölgelerine gönderildiği” iddiasıyla 3 Mart’ta gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı siyasilerin, “devletin güvenliğine karşı komplo kurma” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar”dan ötürü gözaltına alındığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir