Ukrayna, yeni füzeleri ile Rusya’nın içlerini vurabilir! Tespit edilmesi imkansıza yakın, ABD’de bile yok…

2022 yılının Şubat ayında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı ikinci yılını doldurmak üzere. Savaş Ukrayna’nın güneydoğusu ile doğusunda bulunan Donbass bölgesinde sıkışmış durumda. Ancak Ukrayna’ya yeni teslim edilecek yeni füzeler savaşın kaderini değiştirebilir. 

160 KİLOMETRE MENZİLİ VAR 

Politico’nun haberine göre Ukrayna, yakın zamanda çok sayıda havada süzülebilen füzelerden almaya hazırlanıyor. ABD’li havacılık devi Boeing ve İsveçli Saab ortaklığında üretilen bu füzelerin menzilinin yaklaşık 160 kilometre olduğu ifade ediliyor. Ukrayna bu füzelerle Rusya sınırları içerisinde bulunan hedefleri de vurabilecek. Verilecek bu güdümlü füzeler yakın zamanda ABD’nin Ukrayna’ya teslim ettiği balistik ATACM füzelerine de yardımcı olacak. Ayrıca daha önce Kiev’e teslim edilen ve Karadeniz’deki Rus hedeflerinin vurulmasını sağlayan İngiliz Storm Shadow füzeleri gibi önemli bir etkiye sahip olacak. 

HAVADA MANEVRA YAPABİLİYOR 

Karadan dikey olarak fırlatılan bu füzelerin 250 kiloluk savaş başlığı, belirli yüksekliğe ulaşınca füzenin tahrik sisteminden ayrılıyor. Kanatçıklarını açan savaş başlığı hedefe doğru süzülerek ilerliyor. Havada kayma tekniği ile ilerleyen bu füzeler istenildiği takdirde hedefe doğru giderken manevralar da yapabiliyor. Çeşitli savunma analiz sitelerinde havada kayarak ilerlemeyen ve manevralar yapabilen bu tür füzelerin hava savunma sistemleri tarafından tespit edilmesinin oldukça zor olduğu belirtiliyor. Daha sonra hedefini dik bir şekilde yukarıdan vuruyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir