Yaşlanan Japonya’dan çocuk adımı

Japonya, doğum ve çocuk politikalarını desteklemek ve denetlemek amacıyla Çocuklar ve Aileler Ajansı (CFA) kurdu.

Japonya’da düşen doğum oranları ve çocuk yetiştirme politikalarındaki sorunların çözümü için hizmete alınan CFA, hükümete bağlı çalışacak. CFA’dan, Çocuklarla Alakalı Politikalardan Sorumlu Devlet Bakanı Ogura Masanobu sorumlu olacak.

Ogura, CFA’nın, çocuk merkezli bir topluma dönüşmeyi hızlandırmaya odaklanacağını söyledi. Ajans, düşen doğum oranları ve çocuk yetiştirme sürecindeki zorluklarla mücadele ve ailelere bu sahada destek verilmesi için çalışacak.

Farklı bakanlıklara yayılan çocuklarla alakalı kamu daire ve birimlerini bir araya getirecek CFA, kendi sahasındaki bürokratik duvarları yıkmayı hedefleyecek.

DOĞUM ORANLARI HIZLA DÜŞTÜ

Doğu Asya ülkesi Japonya’da 2022’de yıllık doğum sayısı ilk kez 800 binin altına düştü.
2023 başı itibarıyla 124,77 milyonluk Japon nüfusunun yüzde 29’u 65 yaş ve üstü, yüzde 11,6’sı 0-14 yaş aralığında bulunuyor.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, şubat ayında, düşen doğum oranlarıyla Japonya’nın sosyal fonksiyonlarını kaybetmenin eşiğine geldiğini, bu yıl çocuk politikalarına odaklanacaklarını açıklamıştı. Çocuk büyütmenin kolaylaştırılmasını “gelecek için en etkili yatırım” olarak nitelendiren Kişida, doğum oranında durumu tersine çevirmek için “çocuk öncelikli ekonomi ve toplum” sözü vermişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir