Yunanistan’da seçimler 21 Mayıs’ta yapılacak

Başbakan Kiriakos Miçotakis, dün bakanlar kurulundaki konuşmasında, seçimlerin 21 Mayıs’ta yapılacağını, ikinci seçimlerin gerekmesi halinde de temmuz başında tekrar sandık başına gidileceğini açıkladı.

TEMMUZDA İKİNCİ SEÇİM

Yunan seçimlerine 54 gün kala, 21 Mayıs’ta herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidara gelebilmesine veya koalisyon hükümeti kurulabilmesine pek ihtimal verilmiyor. Uygulanacak ‘basit nispi’ SEÇİM sistemi nedeniyle, temmuz başında tekrar sandık başına gidilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İkinci seçimlere gidilmesi halinde ‘takviyeli nispi’ diye adlandırılan farklı bir seçim sistemi uygulanacak. Bu durumda partiler toplayacakları oy oranına göre 50 sandalyeye kadar bonus alabilecek. Bugün itibarıyla, temmuz seçimlerinde de tek partili iktidar, hatta koalisyon hükümeti bile zor görünüyor. Hatta Atina’da eylül ayında üçüncü seçimlere gidilebileceği bile konuşuluyor.

OLASI SENARYOLAR

Son anketler, 21 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan ilk seçimlerde Başbakan Kiriakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi (ND) partisinin birinci parti çıkacağına, ancak tek başına hükümet kuramayacağına işaret ediyor.

ND’nin, ana muhalefetteki Radikal Sol koalisyon (SYRİZA) veya üçüncü parti konumundaki sosyalist PASOK ile koalisyon hükümeti kurması da çok zor görünüyor. SYRİZA ile PASOK’un koalisyon hükümeti kurabilecek oranda oy toplamaları da çok zayıf bir senaryo olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir