Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü: Çatlak fotoğrafları olaydan iki saat önce gönderilmiş, ancak üç gün sonra gördüm; projelerin denetlenip denetlenmediğini bilmiyorum!

Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında yaşanan ve 9 işçinin altında kaldığı toprak kaymasına ilişkin geçen gün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Anagold Madencilik A.Ş.’nin Türkiye Müdürü Cengiz Yalçın Demirci’nin ifadesine T24 ulaştı. Maden bölgesindeki faaliyetlere, projelere, denetimlere, eksikliklere ve facianın sebeplerine ilişkin bilgisi olmadığını ileri süren Demirci, maden bölgesinin doğusunda eksik olan 2 radar ve 2 robotik makinenin alımlarının gerçekleştiğini ancak yurt dışında alımı yapıldığı için sürecin uzadığını iddia etti. Faciadan Anagold Madencilik Halkla İlişkiler Koordinatörü Onur Acar’ın araması üzerine haberi olduğunu söyleyen Demirci, “Bu kişinin bana bilgi vermekle yükümlülüğü yoktur. Kişisel ilişkimiz nedeniyle bilgi verdi. Olaydan 2 saat önce Iain (Tutuklanan Kanadalı yetkili Iain Ronald Guille) benim mail adresime bilgilendirme amaçlı 3 adet çatlağın fotoğrafını ve alınan önlemleri mail gönderdi. Ben bu maili saat farkı nedeniyle görmemişim. Hatta olaydan sonra direktör arkadaşların beni uyarması sonucunda olaydan 3 gün sonra maili gördüm” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat tarihinde yaşanan ve 9 kişinin 10 milyon metreküp toprağın altında kaldığı maden faciası sonrasında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Olayın ardından İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü Cengiz Yalçın Demirci’nin ifadelerine T24 ulaştı. Demirci, 18 Şubat’ta gözaltına alınmış ancak bilirkişi raporunun tamamlanmadığı gerekçesiyle yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

“Buradaki olağanüstü durum nedeniyle inisiyatif alarak geldim”

6 Şubat 2024’ten itibaren Anagold Madencilik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladığını söyleyen Demirci, 2022 Eylül ayı itibariyle Anagold Madencilik’e ait finansın üst mercilerine koordinasyonun bütçe onay hazırlıklarından, ortaklık ve ilişkilerinden, finansal raporların SSR üst yöneticilerine ve Çalık Holding üst yöneticilerine bildirilmesi ve bunun koordinasyonunun üstlere bildirilmesinden sorumlu olduğunu aktardı.

2022 Eylül ayından SSR Mining şirketinde dünyada bulunan maden arama ekibinin başında olduğunu belirten Demirci, “O dönemde Anagold Madencilik ile herhangi bir bağlantım yoktu ama görevim nedeniyle o dönemlerde maden arama ekibinde bulunduğum için burada da o işlemleri ekibimle yerine getirmiştik. Bunu SSR Mining şirketi kapsamında yürütmüştüm. Anagold Madencilik A.Ş.’de şirketin direktörleriyle iletişim halindeyim. Onlar buranın finansal işleyişi hakkında bana rapor sunuyorlar. Teknik konuları ise burada görev yapan Iain’e bildirmektedirler. Ülke işleyişi, madenin durması ile ilgili teknik bir sıkıntı olduğu durumda Iain bana bildirmektedir. Örneğin, madenin durdurulması finansal olarak şirketi ilgilendirdiği için bu durumu bana bildirmekle yükümlüdür. Her ne kadar Kenan Özdemir Iain’in bir alt konumunda çalışan ise de Iain bu durumu direkt bana bildirmekle yükümlüdür” dedi.

Anagold Madencilik şirketinin Türkiye müdürü olarak görev yaptığını ve Türkiye’de bulunan bütün şirketler için üç ayda bir düzenli aralıklarla toplantılara geldiğini ifade eden Demirci, “Ben buradaki olağanüstü durum nedeniyle inisiyatif alarak geldim. SSR Mining şirketinde Iain Ronald benim bir alt birimimdir. Ama şirket nezdinde her ikimizde aynı pozisyonda çalışmaktayız. O teknik konularda sorumlu ben de teknik konular dışındaki konulardan sorumluyum” diye konuştu.

TIKLAYIN – İliç maden faciasında ifadeler ortaya çıktı: Göçük altında kalan işçilerin bulunduğu konteynerin olduğu yere “güvenli alan” denilmiş


İliç’teki maden ocağına ilişkin soruşturma kapsamında, şirketin Türkiye’deki müdürü Cengiz Yalçın Demirci, 18 Şubat’ta gözaltına alınmıştı (Fotoğraf: AA)

Çatlak fotoğraflarının atıldığı maili görmemiş!

Anagold Madencilik’in Iain Ronald Guille’den sonraki sorumlusunun madenin operasyon müdürü Kenan Özdemir olduğu vurgulayan Demirci, şunları söyledi:

Kenan Özdemir, şu an geçici görevle ABD’de bulunmaktadır. Dün itibariyle şirketimiz tarafından Türkiye’ye gelmesine yönelik talebimiz oldu. Olumlu ya da olumsuz bir dönüş olduğunu bilmiyorum. Onun yerine şu an vekaleten Abdulkadir Cansız bakmaktadır. Vekaleten bakan kişi baktığı kişinin bütün sorumluluklarını almaktadır.”

Madendeki göçüğün gerçekleştiği gün şirkette bir toplantısı olmadığını ve Anagold Madencilik Halkla İlişkiler Koordinatörü Onur Acar’ın araması üzerine haberi olduğunu ileri süren Demirci, şunları söyledi:

“Görüşmede bana çok gürültü duyduğunu ve yığın liç sahasından geldiği şeklinde bilgi verdi. Bu kişinin bana bilgi vermekle yükümlülüğü yoktur. Kişisel ilişkimiz nedeniyle bilgi verdi. Orada bulunan kişilere olay hakkında detaylı bilgi almak için ulaşmaya çalıştım. 1.5 saat sonra olayın detayı ile ilgili mail geldi. Ben Iain ile görüştüm. Kendisine bütün operasyonu durdurmayı unutmaması gerektiğini söyledim. O da bana zaten durdurduğunu söyledi. Ben zaten 24 saat boyunca bütün durumdan haberdar oldum. Ben de hemen üstüm olan Bill Macnevin’i aradım. Olaydan haberdar olduğunu söyledi. Bana herhangi bir talimat vermedi. SSR Mining şirketindeki 5 kişilik üst yönetici kadrosuyla online toplantı yaparak yapılması gereken hususları görüştüm. Gerekli bilgileri toplayarak 16 Şubat’ta Türkiye’ye geldim. Olaydan 2 saat önce Iain benim mail adresime bilgilendirme amaçlı 3 adet çatlağın fotoğrafını ve alınan önlemleri mail gönderdi. Ben bu maili saat farkı nedeniyle görmemişim. Hatta olaydan sonra direktör arkadaşların beni uyarması sonucunda olaydan 3 gün sonra maili gördüm. Böyle durumlarda oradaki sorumlu bütün üst yöneticilere bilgi amaçlı mailler atmaktadır. Bunlar rutin bilgilendirme amaçlıdır. Bununla ilgili Iain aslında benden herhangi bir talimat almak için bu maili atmış değildir. Böyle durumlarda maden sahasının çok tehlikeli sınıf kategorisinde bulunması nedeni ile en alttaki işçinin dahi durdurma yetkisi bulunmaktadır. Buradaki durumda en yetkili kişi Iain’dir. Zaten o da durdurma kararı vermiş. Ancak neden söz konusu yerde incelemeler yapıldığını bilmiyorum.”


Maden ocağındaki çatlaklar

“Radarlar yurt dışından geldiği için süreç uzamış olabilir”

Yığın liç sahasının kuruluşu ile ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını iddia eden Demirci, o dönemde SSR Mining şirketinde görevli olmadığını söyledi. Teknik konular ile ilgili hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini dile getiren Demirci, şunları söyledi:

TIKLAYIN – İliç’te göçüğe giden yol: Siyanür sızdırdı, ruhsatı iptal edilmedi; vergi borçları silindi, parasını katladı

Tutuklananlar

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma da devam ediyor. Başmühendis Murat Bayraktar, Mühendis Şenol Demir, Vardiya Amiri Soysal Doğan, Saha Sorumlusu Abdülkadir Cansız, Saha Yetkilisi Hüseyin Üstündağ ve Şirket Vekili Kanada uyruklu Jain Ronald Guille tutuklanarak cezaevine gönderildi. Maden alanında titreşim kayıtlarını tutan A.R.K ve Saha Görevlisi M.T ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Madeni ocağını işleten şirketin “Türkiye Ülke Müdürü” Cengiz Yalçın Demirci de bilirkişi raporunun tamamlanmadığı gerekçesiyle 18 Şubat’ta serbest bırakıldı.

 

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması 

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ait Çöpler Altın Madeni’nin bulunduğu geniş bir alanda, 13 Şubat saat 14.28’te toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağı doğru aktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, söz konusu toprağın 800 metre hareket ettiğini belirtti. En az 9 işçi bu kayan toprağın altında kaldı. İhbarı üzerine bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Fırat Nehri’ne doğru kayan devasa toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış malzemelerden oluştuğuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

Şirketin, tüm itirazlara rağmen Murat Kurum’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde kapasite artırımına gittiği ve maden hakkında “ÇED raporuna gerek yok” kararı verildiği ortaya çıktı.  

 

TIKLAYIN – Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması: “Arka tarafta da kayma var; her vardiyada 400 işçi çalışıyor”

TIKLAYIN – İliç’te göçüğe giden yol: Siyanür sızdırdı, ruhsatı iptal edilmedi; vergi borçları silindi, parasını katladı

Çöpler Madeni’ndeki “kapasite artırımı izni” Murat Kurum’un bakanlığı döneminde verilmiş!

TIKLAYIN – Yerlikaya: Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanında kayan kütlenin hacmi 10 milyon metreküp, 9 işçimiz bu kütlenin altında kaldı

TIKLAYIN – TTB’den Çöpler Altın Madeni hakkında açıklama: Siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği gibi, kâr hırsıyla kapasitesinin artırılması faciaya davetiye çıkardı

TIKLAYIN – TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı Türkkolu: “Göçük altında kalan madenciler, resmi rakamın 5 katı”

‘Siyanür sızıntısını’ Meclis’te taşıyan Yeneroğlu aşama aşama anlattı: İliç felaketi nasıl bağıra bağıra geldi?

TIKLAYIN – Geçmişte İliç Altın Madeni’ne soruşturma açan Cihaner: Kuruluşundan beri şaibeli; bir siyasiyi kendisine ortak ederek işlerinin ‘yolunda gitmesini’ sağladı

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx