NASA uyardı: Dünya’nın yakınından geçecekler

NASA’nın açıkladığı verilere göre, ilk kez 2008’de keşfedilen Asteroid 2008 OS7’nin, 2 Şubat’ta Dünya’nın 3,2 milyon kilometreden daha az yakınından geçmesi bekleniyor.

Çapı yaklaşık 271 metre olan uzay kayasının çarpma riski yok ancak mesafesi NASA’nın ardından gelecek diğer asteroitleri de takip etmesini gerektiriyor.

2008 OS7’nin ardından pazar günü, yaklaşık 79 metre çapında ve “bina büyüklüğünde” bir asteroit olan 2024 AU4, Dünya’nın yaklaşık 6,3 milyon km kadar yakınından geçecek.

Daha sonra salı günü “uçak boyutundaki” asteroit 2007 EG’nin yaklaşık 11 milyon km uzaktan geçmesi bekleniyor.

NASA’nın yaklaşık olarak bir ev büyüklüğünde tanımladığı Asteroid 2024 BY de Dünya’nın 2,5 milyon km yakınına gelecek.

Aynı gün, başka bir uçak büyüklüğündeki asteroit olan yaklaşık 36 metre çapındaki 2003 BM4, 3,3 milyon km mesafeden geçecek.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, NASA’ya göre Dünya ile Ay arasındaki ortalama mesafe yaklaşık 384 bin km’dir. Güneş, Dünya’dan yaklaşık 150 milyon km uzaktadır.

NASA, konuyla ilgili olarak, “Dünya’ya yakın uzay kayalarının çoğunun yörüngeleri onları Dünya’ya çok fazla yaklaştırmıyor ve bu nedenle herhangi bir etki riski oluşturmuyor, ancak potansiyel olarak tehlikeli asteroitler olarak adlandırılan küçük bir kısmı daha fazla dikkat gerektiriyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir